Dalies:

Pipelife lietus ūdens apsaimniekošanas sistēmas gūst popularitāti Latvijā

29. aprīlis 2022

2022. gada 29. aprīlis | 5 min lasīšanai

Mainīgu klimatisko apstākļu un aizvien biežāku un intensīvāku nokrišņu dēļ valstis visā Eiropā meklē veidus, kā novērst plūdus un to radītos zaudējumus. Īpaši apdraudētas ir pilsētas, kur nosegtās augsnes dēļ ir kavēta dabīgā ūdens iesūknēšanās. Pipelife lietus ūdens akumulācijas un filtrācijas tvertnes Stormbox II aizvien biežāk tiek izmantotas plūdu riska mazināšanai lielākajās pasākumu norises vietās Rīgā. Divi jaunākie projekti ir Mežaparka Lielā estrāde un Daugavas stadiona hokeja halle.

Daugavas stadiona ledus halle | Pipelife © Gundars Frīdenbergs
Daugavas stadiona ledus halle

Tradicionālo lietus ūdens apsaimniekošanas metožu trūkumi

Biežāk izmantotās lietus ūdens apsaimniekošanas metodes Latvijā joprojām ietver tiešu nokrišņu novirzīšanu lietusūdens novadīšanas vai apvienotās kanalizācijas sistēmās. Tas izraisa papildu slodzi attīrīšanas iekārtām, tādējādi samazinot to efektivitāti un palielinot ekspluatācijas izmaksas. Ja lietus ūdens tiek tieši novirzīts kanalizācijas sistēmās, ir nepieciešamas liela diametra caurules, kas palielina uzstādīšanas izmaksas.

Turklāt šādas sistēmas nav izstrādātas, domājot par klimata pārmaiņām, tādēļ spēcīgu nokrišņu gadījumā tās var pārplūst. Šādā gadījumā gan lielais lietus ūdens daudzums, gan, apvienoto sistēmu gadījumā, kanalizācijas notekūdens var piesārņot ūdenskrātuves un augsni.

Akumulācijas un filtrācijas tvertnes: mūsdienīgs lietus ūdens apsaimniekošanas risinājums

Lietus ūdens apsaimniekošanas sistēmas darbojas, savācot lietus ūdeni no jumtiem vai citām virszemes virsmām, filtrējot to un novirzot uz pazemes aiztures sistēmu. Šeit ūdenim var ļaut iesūknēties augsnē, vai arī to var uzglabāt tālākai izmantošanai. Šāda sistēma ne tikai ievērojami samazina attiecīgās teritorijas applūšanas risku, bet arī palīdz taupīt ūdens resursus un atjaunot dabīgo ūdens ciklu.

Pipelife Raineo Stormbox II ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajiem lietus ūdens akumulācijas un filtrācijas tvertņu sistēmām Latvijā. Stormbox tvertnes ir veidotas no sertificēta polipropilēna (PP-B). Materiāls ir pilnībā pārstrādājams un nodrošina vairāk kā 50 gadu kalpošanas laiku. Katras Stormbox II tvertnes izmēri ir 1,2 x 0,6 x 0,6 metri un ietilpība — 432 litri.

Stormbox II konstrukcija ir modulāra un tām nav nepieciešami stiprinājumi, tādēļ izstrādājumu var ātri un viegli uzstādīt. Tvertnes var izkārtot vairākos slāņos, kā arī pārdalīt uz pusēm, tādējādi nodrošinot pielāgojamus izmērus. Visi uzstādīšanai nepieciešamie komponenti (tai skaitā ģeotekstils, membrānas un adapteri) tiek piegādāti kopā kā viena vesela sistēma.

Šo priekšrocību dēļ Pipelife Latvia klienti ir izvēlējušies Stormbox II vairākiem liela mēroga projektiem, tai skaitā Daugavas stadiona hokeja hallei un Mežaparka brīvdabas estrādei.

Infiltrācijas kasetes un pareiza uzstādīšana | Pipelife
Pipelife infiltrācijas kasetes un pareiza uzstādīšana
Infiltrācijas kasešu izbūve Mežaparka teritorijā | Pipelife
Infiltrācijas kasešu izbūve Mežaparka teritorijā

Labākā lietus ūdens savākšanas sistēma Latvijā lielākajai brīvdabas estrādei

Mežaparka Lielā estrāde ir viena no būtiskākajām kultūras pasākumu rīkošanas vietām valstī, kurā tostarp notiek latviešu Dziesmu un Deju svētki. UNESCO kultūras mantojuma sarakstā iekļautais grandiozais pasākums notiek ik pēc četriem gadiem un apvieno tūkstošiem kora dziedātāju un tautasdeju dejotāju un simtiem tūkstošiem skatītāju.

Mežaparka brīvdabas estrādes un apkārtējās teritorijas atjaunošanas darbi sākās 2016. gadā un notika vairākos posmos. Visapjomīgākais bija otrais posms, kas pabeigts 2021. gadā. Papildus citiem uzlabojumiem tā ietvaros tika izveidotas četras atsevišķas lietus ūdens filtrācijas sistēmas ar kapacitāti no 8,64 līdz 93,31 m3.  Kopumā Pipelife Latvia Mežaparka estrādei piegādāja vairāk nekā 300 tvertņu.

Mežaparka Lielā estrāde no putna lidojuma | Pipelife © Miks Mihails Ignats/Shutterstock.com
Mežaparka Lielā estrāde no putna lidojuma

Daugavas stadiona projekts: jauns līmenis plūdu novēršanā

Daugavas stadiona hokeja halle tika nodota ekspluatācijā 2021. gadā — tieši pirms IIHF Pasaules čempionāta Rīgā. Jaunatklātajā pasākumu norises vietā trenējās čempionāta komandas, kā arī tajā vēljoprojām tiek rīkoti gan valsts, gan starptautiski sporta pasākumi.

Viens no jaunākajiem projektiem, kur izmantota Stormbox II infiltrācijas kasešu sistēma, ir 2021. gadā ekspluatācijā nodotā Daugavas stadiona ledus  halle Rīgā. Sistēma izmantota nokrišņu ūdens savākšanai gan no halles jumta, gan apkārtējās teritorijas. Kopējā infiltrācijas lauka platība ir 24 x 18 x 1.2 m  ar kopējo tilpumu 518,40 m3. Šeit divos stāvos izvietotas 1200 kasetes – katrā stāvā pa 600 kasetēm.  

Kompānijas Pipelife risinājums tika izvēlēts pateicoties augstajam klientu apkalpošanas servisam, ātrām piegādēm un izdevīgiem maksāšanas nosacījumiem. Turklāt, ņemot vērā teritorijā augošos kokus un pazemē esošās inženiertehniskās komunikācijas, kopā ar projektētājiem Pipelife speciālistiem izdevās rast piemērotāko infiltrācijas kasešu izvietošanas risinājumu.

To apliecina arī SIA TGME valdes priekšsēdētājs Ivans Osipovs, kura vadītais uzņēmums izbūvēja infiltrācijas lauku šajā teritorijā: “Mums jau ir ilga sadarbība ar Pipelife un daudzkārt esam pārliecinājušies par produkcijas teicamo kvalitāti. Pipelife ir regulārs piegādātājs daudzos mūsu projektos, piegādes vienmēr ir ātras, kā arī klientu apkalpošanas serviss ir augstā līmenī – darbinieki ir atsaucīgi un profesionāli. Šajā konkrētajā projektā infiltrācijas lauka izbūve ar Stormbox II kasetēm nebija sarežģīta. Vispirms bija jāiztīra esošā grunts no pazemē esošajiem būvgružiem un iepriekšējo būvju atliekām. Pēc tam nomainījām grunti uz smilts klājumu un samontējām uz oļu pamatnes kasetes, kuras apklājam ar ģeotekstilu. Ņemot vērā ierobežoto platības laukumu, kasetes izkārtoja divos stāvos. Visi darbi noritēja saskaņā ar projektu un attiecībā uz Pipelife materiāliem, piegādēm un montāžu viss noritēja bez kavēšanās.”

Daugavas stadiona ledus halle | Pipelife © Gundars Frīdenbergs
Daugavas stadiona ledus halle

Modernizētas lietus ūdens sistēmas šodien nodrošinās rītdienu bez plūdiem

Eiropas Vides aģentūras prognozes liecina, ka 21. gadsimtā Eiropas ziemeļos un ziemeļaustrumos līdz pat par 35% vairāk nokrišņu ziemā. Tādēļ ir steidzami nepieciešama novecojušu lietus ūdens apsaimniekošanas sistēmu rekonstrukcija un modernizācija.

Pazemes lietus ūdens aiztures sistēmas Stormbox II ir izpelnījušās klientu atzinību kā praktisks risinājums pilsētām un apdzīvotām teritorijām to plašās pielāgojamības, vienkāršās uzstādīšanas un vieglās uzturēšanas dēļ. Šo iemeslu dēļ Stormbox II lieliski nodrošina primāro aizsardzību svarīgiem infrastruktūru objektiem un ēkām, novēršot potenciālus plūdu radītus zaudējumus.

Sazinies ar mums!

Sūtiet mums savus jautājumus, atsauksmes vai komentārus, un mēs ar jums drīzumā sazināsimies.

Atzvans

Atzvans
Sazināsimies ar jums pa telefonu
E-pasts
Sazināsimies ar jums pa e-pastu

Dalies:

Lejupielāžu centrs
Vai jūs neatradāt meklēto?

Atrodi tirdzniecības vietas

Sazinies ar Pipelife Latvia komandu

Sūtiet mums savus jautājumus, atsauksmes vai komentārus, un mēs ar jums drīzumā sazināsimies.

Atzvans

Atzvans
Sazināsimies ar jums pa telefonu
E-pasts
Sazināsimies ar jums pa e-pastu