Plastmasas cauruļu cenas veidošanās

Granulate picture
Granulate picture
Granulate picture
Granulate picture

Pipelife Latvia SIA cauruļu ražošanā kā izejmateriālu izmanto trīs visizplatītākos plastmasas veidus - polietilēnu (PE), polipropilēnu (PP) un polivinilhlorīdu (PVC). PE un PP izejmateriāls ir granulēts, PVC - pulverveida. No PE pamatā tiek ražotas caurules ūdensapgādei un kabeļu aizsardzībai, no PVC - caurules ārējai pašteces kanalizācijai, kabeļu aizsargcaurules un drenāžas caurules, bet no PP - caurules ārējai pašteces kanalizācijai, lietus ūdeņu un drenāžas caurules, kabeļu aizsargcaurules un iekšējās kanalizācijas caurules.

Aplūkojot cauruļu ražošanas izdevumus, ir skaidrs, ka visvairāk līdzekļu ir nepieciešams izejmateriāliem. No caurules metra pašizmaksas izejmateriāli veido:

  • PE       ~ 95%,
  • PVC    ~ 90%,
  • PP      ~ 85%.

Kad izejmateriālu cena pieaug, mainās arī no tiem izgatavoto cauruļu cena. Reizi mēnesī piegādātājs paziņo ražotājam izejmateriālu iepirkšanas cenu, tāpēc izmaksu apjomu nav iespējams prognozēt ilgtermiņā. Šādā situācijā cauruļu ražotāja vienīgais aizsardzības mehānisms ir izmantot tā saucamo izejmateriālu klauzulu: Ja plastmasas cauruļu izejmateriālu (PE, PP vai PVC) cenas pieaugums projekta piegādes laikā pārsniedz 5% no iepriekš piedāvātās cenas, tad pārdevējam ir tiesības atteikties no piegādes vai arī veikt jaunas pārrunas par izstrādājuma cenu. Ar šo ražotājs nodrošina sev elementāru aizsardzību, kas ļauj izejmateriālu cenas pieauguma gadījumā turpināt cauruļu ražošanu.

Plastmasas cenas svārstības ietekmē vairāki apstākļi, tomēr galvenais ir fakts, ka plastmasas rūpniecība lielā mērā balstās uz vienu resursu - naftu. Tā kā plastmasa tiek iegūta no naftas, tad tieši naftas cena pasaules tirgū nosaka to, par kādu cenu var pārdot plastmasas caurules.

Naftas cenu nav iespējams kontrolēt, tās iegrožošanai nav nekādu universālu metožu vai paņēmienu. Līdzās politiskajiem procesiem un nestabilajai situācijai naftas ieguves lielvalstīs naftas cenu ietekmē tirgus pieprasījums. Nafta tiek saražota mazākos daudzumos, nekā pēc tās ir pieprasījums. Līdz ar Ķīnas, Indijas un citu Āzijas valstu ātru attīstību pieprasījums pēc “melnā zelta” ir pieaudzis un liela daļa resursu tiek patērēta uz vietas. Ja pirms pāris gadiem cauruļu ražotāji izejmateriālus varēja iegādāties no Āzijas piegādātājiem, tad šobrīd tas nav iespējams. Šādā situācijā Eiropas izejmateriālu ražotājiem ir iespējas paaugstināt cenu.

Secinājums: plastmasas cauruļu tirgus cenu līdzās cauruļu izgatavotājiem regulē arī plastmasas ražotāji, kurus savukārt lielā mērā ietekmē naftas cena.

Dalies:

Lejupielāžu centrs
Vai jūs neatradāt meklēto?

Atrodi tirdzniecības vietas

Sazinies ar Pipelife Latvia komandu

Sūtiet mums savus jautājumus, atsauksmes vai komentārus, un mēs ar jums drīzumā sazināsimies.

Atzvans

Atzvans
Sazināsimies ar jums pa telefonu
E-pasts
Sazināsimies ar jums pa e-pastu