Dalies:

Strādnieks seko līdzi beztranšeju rakšanas metodes norisei, kurā izmanto HDPE caurules.
HDPE caurules horizontālā virziena urbšanas (beztranšeju) metode

Elektroapgādes kabeļu aizsardzība 91,1 kilometru garumā

07. septembris 2021

2021. gada 14. septembris | 3 min lasīšanai

Gaisvadu elektropārvades līnijas var viegli ietekmēt vētra un citi ekstremāli laikapstākļi, izraisot elektropadeves pārtraukumus un apdraudējumu iedzīvotājiem. Šī iemesla, kā arī šādu līniju neestētiskā izskata dēļ daudzi reģioni pāriet no gaisvadu kabeļiem uz apakšzemes kabeļu savienojumiem. Igaunijas galvaspilsētā Tallinā tika nolemts uzlabot energoapgādes drošību un vizuālo izskatu, 10 km garumā agrāko gaisvadu līniju vietā ierīkojot apakšzemes līnijas. Būvuzņēmums Connecto Eesti un vairumtirgotājs izvēlējās Pipelife Estonia kā kabeļu aizsargcauruļu piegādātāju vairumam ierīkoto tranšeju. 

No riskantām elektrolīnijām līdz drošiem savienojumiem

Gaisvadu elektropārvades līnijas ne tikai apdraud ekstremāli laikapstākļi, bet tās arī ir neestētiskas un aizņem daudz vietas, ko varētu izmantot citiem mērķiem. Izvēloties apakšzemes infrastruktūru, Tallina atbrīvo zemes platību citu infrastruktūru attīstīšanai.  

Plašo projektu, kura ietvaros Tallinas blīvāk apdzīvotās zonas pamazām tiks atbrīvotas no savu laiku nokalpojušām augstsprieguma līnijām, pārrauga elektrības un gāzes apgādes sistēmu operators Elering. Turklāt gaisvadu kabeļu nomaiņa atbrīvo papildu platību agrāk neapbūvējamās zonās.

91,1 km pazemes kabeļu aizsargcauruļu ierīkošana 3 posmos

Projekts, kas tiek veikts Veskimetsa, Kadaka un Harku, ir iedalīts trīs posmos. Pirmajā posmā (no 2019. gada oktobra līdz 2020. gada oktobrim) tika uzstādītas 110 kV elektrolīnijas 37,5 km garumā rajonā no Veskimetsa līdz Harku. Otrajā posmā (no 2020. gada februāra līdz septembrim) tika uzstādītas 110 kV kabeļu aizsargcaurules 43,5 km garumā rajonā no Veskimetsa līdz Kadaka. Pašlaik noris darbi trešajā posmā, kas tika uzsākts 2019. gada pavasarī un kura ietvaros ir paredzēts uzstādīt elektrolīnijas 10,2 km garumā no Kadaka līdz Harku.  

Visos trīs posmos pazemes kabeļu aizsargcauruļu uzstādīšana pamatā tika veikta bez tranšejām, veicot horizontālo virziena urbšanu. Papildus izmaksu ieguvumam lielākā beztranšeju uzstādīšanas metožu priekšrocība ir mazāk satiksmes traucējumu un neērtību iedzīvotājiem un videi. Tomēr atsevišķos posmos neizdevās izvairīties no tranšeju rakšanas, jo urbšanas laikā tika atklātas vecas, nemarķētas caurules, kuras bija uzmanīgi jāapiet. Neskatoties uz šiem negaidītajiem sarežģījumiem, caurules izdevās uzstādīt atbilstoši plānam.

Pipelife Estonia Ensures Power Supply

OD 160 caurules tika piegādātas 12 m un 13,5 m garos posmos, savukārt OD 75 caurules — 200 metru ruļļos. Garākas caurules ir mazāk jāmetina, palīdzot taupīt laiku un resursus. PE kabeļu aizsargcauruļu gali tika rūpīgi iemetināti tiem paredzētajos padziļinājumos ar elektrometināšanas iekārtu palīdzību. Kabeļcauruļu savienojumi tika veidoti, izmantojot sadurmetināšanas metodi, savukārt daži savienojumi — izmantojot elektrometināšanas veidgabalus. 

Kabeļu līnija visā garumā tika uzstādīta zemē 1,5-6 metru dziļumā. Tā kā kabeļiem izmantoto aizsargcauruļu aploces stingrība 1250 N, tās var droši uzstādīt salīdzinoši seklā dziļumā zem aktīvi izmantotiem ceļiem. PE cauruļu elastības un izturības dēļ tās ir piemērotas sarežģītiem apvidus apstākļiem un spēj izturēt komplicētām uzstādīšanas metodēm (piemēram, horizontālā virziena urbšana) raksturīgo zemes spiedienu un mehānisko slodzi.

Pēc visu būvdarbu zonā esošo ietvju, ceļu un zaļo zonu atjaunošanas tika atbrīvoti tūkstošiem kvadrātmetru zemes, ko izmantot jauniem būvprojektiem.

HDPE caurules, kuras savienotas ar eletrometināmiem veidgabaliem
Kabeļu aizsargcaurules un elektrometināmie veidgabali

Visaptverošs atbalsts visa projekta laikā

Pipelife Estonia lielo klientu un ražošanas daļas vadītāja Kairit Lootus piedalās projektā jau kopš plānošanas fāzes 2018. gada novembrī. Atbalstu un projekta uzraudzību uz vietas nodrošināja arī SLO pārstāvji un Pipelife Estonia lielo klientu vadītājs Kaspar Järve.  

Ņemot vērā sekmīgo iepriekšējo sadarbību ar elektrības, gāzes un telekomunikāciju izstrādes un būvniecības uzņēmumu Connecto beztranšeju projektā 2019. gadā, kur Pipelife nodrošināja HDPE caurules, un ilgu un sekmīgu sadarbību ar vairumtirgotāju SLO, šim projektam atkal tika izvēlēti Pipelife cauruļvadu risinājumi. Papildus augstajai izstrādājumu kvalitātei un atbilstībai specifiskām prasībām, klientam bija ļoti svarīgi izvēlēties vietēju ražotāju, lai panāktu labāku sadarbību un produkcijas pieejamību.

Projekta pārskats:

 

1. posms HDPE caurule, OD 160, 1250 N 29480 m
HDPE caurule, OD 75, 1250 N, ruļļi 8000 m
2. posms HDPE caurule, OD 160, 1250 N 31320 m
HDPE caurule, OD 75, 1250 N, ruļļi 12200 m
3. posms HDPE caurule, OD 160, 1250 N 7560 m
HDPE caurule, OD 75, 1250 N, ruļļi 2600 m

Dalies:

Lejupielāžu centrs
Vai jūs neatradāt meklēto?

Atrodi tirdzniecības vietas

Sazinies ar Pipelife Latvia komandu

Sūtiet mums savus jautājumus, atsauksmes vai komentārus, un mēs ar jums drīzumā sazināsimies.

Atzvans

Atzvans
Sazināsimies ar jums pa telefonu
E-pasts
Sazināsimies ar jums pa e-pastu